banerNW.jpg
Menu
RSS

Inspiracje piekarzy i cukierników Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe fot. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe

Etap wojewódzki jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz odbył się 13 stycznia we Wrześni.

Zmagania rozpoczęła część teoretyczna w auli szkoły. Następnie piekarze przenieśli się do piekarni PSS Społem, a cukiernicy – do pracowni Cukierni Kuczora, gdzie zmierzyli się z wyznaczonymi przez komisję zadaniami praktycznymi.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał: europejska stolica kultury Wrocław 2016. Prace uczniów musiały być z nim powiązane. Powstały więc tort z dekoracją z taśmy filmowej, czekoladowa baletnica czy zespół muzyczny z marcepanu.

W turnieju cukierniczym udział wzięło dwanaście osób. Musiały one wykonać jednopiętrowy tort, figurki z marcepanu, ciastka bankietowe i napis z czekolady. Najlepszy okazał się Michał Wośkowiak z ZSP w Grodzisku Wielkopolskim. Jakub Wojtkowiak z tej samej szkoły uplasował się na trzeciej pozycji, a Sebastian Michalski z ZSZ nr 2 we Wrześni – na drugiej.

Z kolei w zmaganiach piekarskich rywalizowało pięć osób, które musiały upiec eksponat artystyczny, a także chleb, bułki, chałki, plecionki, rogale i drożdżówki. Tu wygrał Przemysław Kasprzak Przemysław z ZSU-G z Pleszewa. Reprezentant tej samej szkoły Karol Niedziela zdobył miejsce drugie, a Michał Guzenda z ZSZ nr 2 z Wrześni – trzecie.

W skład komisji konkursowej weszli m.in. mistrzowie świata w cukiernictwie. Dlatego w kuluarach można się było dowiedzieć różnych ciekawostek, np. tego, że nie da się upiec chleba na zakwasie oraz jak rozróżnić rodzaje mąki. Jeden z jurorów, Mieczysław Chojnacki – mistrz świata z Wiesbaden w 2011 roku, obecnie współpracujący m.in. z firmą Kruszwica mówi, że tego typu konkursy prowokują do ciągłego doskonalenia zawodowego i dają szansę na dalszą karierę. Są też wspaniałym sprawdzeniem nie tylko umiejętności, ale i charakteru przyszłych rzemieślników. – Młodzi ludzie przyjeżdżają do nowego miejsca, którego nie znają i tu muszą wykonać pracę. To zmierzenie się ze stresem i czasem. Konkursy to też odskocznia od pracy codziennej. Jeśli uczniowi uda się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego, zapewnia mu to otwarte drzwi i możliwość wyjazdu za granicę – mówi.

Patronat honorowy nad turniejem objęli starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz Cech Rzemiosł Różnych we Wrześni w osobie cechmistrza Mariana Gawrona.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło: Agnieszka Przysiuda-Zielkowska/Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria