banerNW.jpg
Menu
RSS

Sukces młodego cukiernika Wyróżniony

fot. ZSZ nr 2 we Wrześni fot. ZSZ nr 2 we Wrześni

XX Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz zorganizowano we Wrocławiu. Impreza odbyła się w dniach 13-15 kwietnia. Tematem przewodnim była „Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016”.

Komitet główny zakwalifikował do finału 25 uczniów w zawodzie cukiernik i 20 w zawodzie piekarz z 13 województw. Wielkopolskę reprezentowali Michał Wośkowiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim oraz Sebastian Michalski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni (praktyki Cukiernia Kuczora).

Ten turniej jest prawdziwym festiwalem młodych cukierników. Jego rangę podnosi fakt, że honorowy patronat objęła Minister Edukacji Narodowej, a także Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent Wrocławia i Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

W czasie dwudniowej rywalizacji uczniowie klas trzecich zasadniczych szkół zawodowych musieli wykazać się szeroką wiedzą teoretyczną i znakomitym przygotowaniem praktycznym. Zadaniem uczestników było przygotowanie tortu i figurek marcepanowych odnoszących się do tematyki turnieju, a także ciastek bankietowych i eksponatu dekoracyjnego z karmelu lub czekolady.

- Prace Sebastiana Michalskiego odznaczały się dużą precyzją i dbałością o estetykę wykonania oraz spójnością tematyczną. Przygotowany przez niego tort i ciastka bankietowe oblane były czekoladą z elementami dekoracyjnymi ze złota i herbem miasta Wrocław. Natomiast figurki marcepanowe przedstawiały wrocławskie krasnale, postaci z teatru i lwa z wrocławskiego ZOO. Eksponat z czekolady miał postać baletnicy - wyjaśnia Dorota Kaczmarek, wicedyrektor ZSZ nr 2 we Wrześni

Udział w turnieju to doskonała forma promocji zawodu, a dla młodzieży wspaniałe doświadczenie, okazja doskonalenia umiejętności praktycznych, rozwijania zdolności i zawodowych pasji.

Laureatami jubileuszowego Turnieju zostali:

I miejsce Wośkowiak Michał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Grodzisk Wlkp.24 68,8 92,8

II miejsce Wojewoda Kinga Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Kwidzyn 26 63,4 89,4

III miejsce Rybaczek Marlena Zespół Szkół Gastronomicznych Białystok 24 63,4 87,4

IV miejsce Leszczyński Sebastian Zespół Szkół Gastronomicznych Białystok 28 59,4 87,4

V miejsce Rogala Angelika Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich Radom 23 62,4 85,4

VI miejsce Michalski Sebastian Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 Września 21 63,4 84,4

Wrześnianin po części teoretycznej uplasował się na miejscu 6. (21 pkt), natomiast część praktyczna została oceniona przez jurorów na 63,4 pkt, co dało 2. lokatę.

Warto dodać, że organizatorzy przygotowali ranking dziesięciolecia najlepszych szkół w Polsce przygotowujących uczniów do zawodu cukiernik i piekarz. ZSZ nr 2 uplasował się na 7. miejscu w zawodzie cukiernik i 11. w zawodzie piekarz.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. ZSZ nr 2 we Wrześni

źródło: inf. własna

do góry

Galeria