banerNW.jpg
Menu
RSS

Poznaj taniec ludowy. Darmowe warsztaty Wyróżniony

fot. materiał prasowy fot. materiał prasowy

W dniach 4-5 czerwca (środa-czwartek) w WOK-u odbędą się bezpłatne warsztaty taneczne, w ramach projektu Ethno Regio. Poprowadzi je Jacek Hałas - muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Patronem medialnym wydarzenia jest NowaWrzesnia.pl. 

Zajęcia poświęcone będą przede wszystkim rytmowi i tańcom ludowym w korowodach (rzędach, kołach), parach, trójkach, czwórkach i gromadach.

- Chciałbym opowiedzieć o tańcu jako pewnym - zapomniany niemal - sposób komunikacji międzyludzkiej. To "cielesny" język wypracowany przez pokolenia, który w prosty i przyjemny sposób - bawiąc i ucząc - pozwala poprzez bezpośrednie uczestnictwo pobierać wiedzę o społecznych zachowaniach. Różne formy organizacji przestrzennej – korowód, para, trójka, gromada – spełniały określone role w tej "nauce" - mówi Jacek Hałas.

Tańce w parach pozwalały poznać i okiełznać emocje związane z płcią, seksem i cielesną bliskością. Gry i zabawy taneczne w trójkach, czwórkach, gromadach (stanowiące niegdyś podstawę zabaw dziecięcych) uczyły w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie.

- Podróżując po Europie odnalazłem wiele tanecznych kroków i melodii wspólnych dla różnych regionów i nacji. Na bazie tych doświadczeń stworzyłem osobisty kanon tańców i muzyki Kapeli Hałasów - do którego chciałbym się podczas warsztatów odwołać. Oczywiście muzyka na żywo. Warsztaty dla wszystkich chętnych, zarówno doświadczonych, jak i tych którym wydaje się, że nie potrafią - dodaje i zachęca do udziału.

Czas trwania: 2 godziny

Wstęp: bezpłatny

Jacek Hałas - od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej. Muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Współtwórca interesujących formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Kapela Hałasów), uczestnik projektów artystycznych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, the Book, Nomadzi Kultury) oraz teatralnych (Teatr Cinema,Teatr Strefa Ciszy, Teatr A3, Teatr i Schola Węgajty).

Zajmuje się tańcem korowodowym, wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych wieloletnich poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Jackowi Hałasowi poświęcony jest film dokumentalny "Tu jest wszystko" (2001 r., r. D. Gajewski; z cyklu "Centrum czyli pogranicze").

Kontakt w sprawie warsztatów:
Szymon Góralczyk - Fundacja LuxSfera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / tel. 664 964 829

Ethno_Regio_-_Września.jpg

Dawid Spychalski

fot. materiał prasowy

do góry

Galeria