banerNW.jpg
Menu
RSS

Egzotyczne koncerty w kościele Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Julia Sosna fot. Julia Sosna

Dwa niecodzienne koncerty radości wypełniły w dniach 25-26 czerwca kościół pw. św. Królowej Jadwigi we Wrześni. Pierwszy koncert Chóru Koncertowego Uniwersytetu Portorykańskiego w Arecibo zaprezentował oryginalne pieśni z różnych epok. Następnego dnia można było usłyszeć i zobaczyć prawdziwą eksplozję dźwięków i energii Chór Uniwersytetu w Johannesburgu z Republiki Południowej Afryki, którego występ na długo zapadł w pamięci.

Koncert chóru z Portoryko wypełniły barwnie wykonane utwory sakralne, jak i niezwykle bogate utwory świeckie z tradycyjną muzyką latynoamerykańską. Repertuar śpiewany po hiszpańsku i angielsku spodobał się widowni wypełniającej niemal wszystkie miejsca nawy głównej, która podziękowała chórzystom owacjami na stojąco.

Występ chóru z RPA był niczym spektakl. Afrykańczycy od samego początku koncertu oczarowali przybyłą do kościoła widownię, która najpierw usłyszała dźwięki, a dopiero później zobaczyła schodzący się z różnych stron na środek świątyni chór w pełnej krasie. Zespół połączył śpiew z pełnym ekspresji ruchem, jego członkowie zmieniali się w tancerzy. Chórzyści swoim repertuarem oddali fascynującą różnorodność etniczną i językową Miasta Złota, łącząc wyrafinowaną muzykę europejską z gorącymi afrykańskimi rytmami. Braw nie było końca, a i sprzedawane na koniec płyty rozchodziły się błyskawicznie. – Czegoś takiego we Wrześni jeszcze nie było – dało się słyszeć głosy zachwyconej widowni.

Wrześnianie mogli posłuchać tych niecodziennych gości dzięki współpracy nawiązanej przez parafię z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który jest głównym organizatorem XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2015. Współorganizatorami koncertu zostali także starosta wrzesiński i burmistrz Wrześni. Kolejna okazja na występy chórów z całego świata biorących udział w poznańskim festiwalu będzie dopiero w 2017 roku.

źródło: Julia Sosna/Starostwo Powiatowe we Wrześni

do góry

Galeria