banerNW.jpg
Menu
RSS

Wystrzałowe Pyzdry 2018 to już historia Wyróżniony

fot. UMiG w Pyzdrach fot. UMiG w Pyzdrach

Historyczno - muzyczna impreza plenerowa ,,Wystrzałowe Pyzdry'' na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gminy i Miasta Pyzdry. Za nami czwarta edycja wystrzałowej imprezy.

partnermeble90718.gif

s

 Późnym popołudniem 28 lipca na pyzdrskim rynku rozległ się huk bombardy od którego zadrżała ziemia. Wojska zwolenników wyboru na króla Ziemowita IV księcia mazowieckiego natarły na Pyzdry.

Nie obyło się bez ofiar ,,kamień wystrzelony z powietrznej piszczeli do bramy miejskiej, który przebiwszy dwa jej zamknięcia, uderzył w przyglądającemu się temu, a stojącego na ulicy miasta po drugiej stronie bramy, plebana z Biechowa, Mikołaja, z tak wielką siłą, iż od tego uderzenia padł on i natychmiast wyzionął ducha.''

Miasto zostało zdobyte. Tradycją stało się, iż rekonstrukcja wydarzeń z 1383 roku otwiera największą imprezę plenerową w naszej gminie. Podczas tegorocznej edycji w ferworze walki mogliśmy oglądać członków grup rekonstrukcji historycznej: ,,Konfraternia Pyzdrska, ,,Polonia Maior'' z Leszna oraz ,,Warcian'' z Lądu. Kolejną atrakcją historycznego bloku imprezy był pokaz sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Wojskowi zaprezentowali polową wyrzutnię rakietową BM-21, skonstruowaną w latach 60. Radio-teodolitowy System Sondażu Atmosfery „BAR”, który zapewnia precyzyjne informacje meteorologiczne dla nowoczesnych systemów broni oraz wóz dowodzenia ZWD-3 przeznaczony dla batalionów jednostek lekkich, do zapewnienia łączności dla osób funkcyjnych na szczeblu związku taktycznego.

Pierwszym akcentem muzycznym imprezy był godzinny koncert Pyzdrskiej Orkiestry Dętej w towarzystwie sekcji tanecznej czyli naszych uroczych mażoretek. Następnie nadszedł czas na pierwszą gwiazdę wieczoru - Sebastiana Riedela i Zespół Cree. Czołowa polska grupa blues-rockowa dała wspaniały mocno rockowy przeplatany nastrojowymi balladami występ. Głównym punktem koncertu był autorski materiał zespołu, ale z wagi na to, że w przyszłym roku przypada 25. rocznica śmierci Ryszarda Riedla grupa zagrała sporo utworów legendarnego ,,Dżemu'', co niewątpliwie podobało się publiczności. Po koncercie artyści rozdawali autografy i podpisywali płyty.

W przerwie między koncertami swoje 10 minut miał Damian Olejniczak - Pszczelarz, wychowanek Pyzdr w autorskim pokazie basketball freestyle. O godziny 22.00 scena należała do Grubsona oraz jego składu, zapanowała wyjątkowo energetyczna atmosfera, muzycy już od samego początku maksymalnie rozkręcili publiczność. Original Rude Boy Style porwał wszystkich. Przy ,,Na szczycie'' słychać było śpiewające z artystą tłumy. Koncert można podsumować jednym słowem- petarda! Grubson z Jareckim po koncercie rozdawali autografy a fani tłumnie ustawiali się w kolejce do zdjęcia.

W czasie gdy na scenie trwały koncerty najmłodsi uczestnicy wystrzałowej imprezy mogli skorzystać z parku rozrywki w którym znajdowały się karuzele, trampoliny, skazańce oraz waterball. Przesympatyczne panie animatorki zabawiały dzieci zapraszając do wspólnych gier i zabaw oraz malowania buziek. Dodatkową atrakcją był kiermasz rozmaitości na którym można było zakupić książkę z autografem wydaną przez pyzdrzankę Jagodę Muzolf (pseudonim Jagoda Wochlik) oraz zakupić kosmetyki, środki czystości, ozdoby i pyzdrskie pamiątki.

 

 

Redakcja NowaWrzesnia.pl

źródło i fot. UMiG w Pyzdrach

do góry

Galeria