banerNW.jpg
Menu
RSS

Nagroda Kościelskich dla Twardocha Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Jacek Kołodziejski fot. Jacek Kołodziejski

Laureatem tegorocznej Nagrody Kościelskich, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce, został Szczepan Twardoch. Nagrodzono go za powieść „Drach", zainspirowaną jego rodzinnym Śląskiem.

W ogłoszonym 14 września uzasadnieniu, jury pod przewodnictwem François Rosseta podkreśliło, że „Drach", który znalazł się także w tegorocznym finale Nagrody Literackiej Nike, jest „pełną rozmachu panoramą historii Ślązaków ostatniego stulecia". Zdaniem jury powieść Szczepana Twardocha świetnie pokazuje, jak „dzieje wielonarodowej społeczności wynikają ze wzajemnego niezrozumienia się poszczególnych nacji, różnorodności kultur i politycznych interesów".

Szczepan Twardoch, urodzony w 1979 roku pisarz i publicysta, to znawca języka i kultury śląskiej. Za swoją poprzednią powieść „Morfina" otrzymał Paszport Polityki 2012, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Nike 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez fundację, którą ustanowiła Monika Kościelska, wdowa po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki, a której celem jest wspieranie młodych polskich literatów. Wręczenie nagrody tegorocznemu laureatowi odbędzie się 10 października, wyjątkowo nie w dawnym majątku Kościelskich w Miłosławiu, a w Szwajcarii, gdzie mieści się siedziba fundacji.

W listopadzie będzie okazja, aby spotkać się z laureatem w kościele poewangelickim w Miłosławiu, podczas organizowanego przez Starostwo Powiatowe wieczoru literackiego.

Redakcja NowaWrzesnia.pl

fot. Jacek Kołodziejski

do góry

Galeria