Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów sesjarp28112013 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

banerNW.jpg
Menu
RSS

Sesja powiatowa. Na budowie szpitala bez zmian (GALERIA) Wyróżniony

  • Napisane przez:  Redakcja NowaWrzesnia.pl
fot. Dawid Spychalski/NowaWrzesnia.pl fot. Dawid Spychalski/NowaWrzesnia.pl

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów sesjarp28112013 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W czwartek 28 listopada odbyła się 35. sesja Rady Powiatu. Przyjęto w sumie 11 projektów uchwał. Na wniosek radnych aktualną sytuację na budowie szpitala przybliżył prezes zarządu Zbyszko Przybylski. Poniżej szczegóły.

Na czwartkowym posiedzeniu rada pracowała w komplecie. 19 radnych jednogłośnie przegłosowało 11 uchwał. W tym pakiecie znalazł się projekt przebudowy drogi powiatowej Września - Czerniejewo. Powiat nie jest w stanie pokryć kosztów tej inwestycji, dlatego będzie się starał o dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

- To bardzo trudny temat. Inwestycja obejmuje odcinek o długości ponad 10 kilometrów od skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską aż do granicy z gminą Czerniejewo. Mowa tutaj o nowej nawierzchni drogi, kanalizacji, ścieżce rowerowej, chodniku. Problemy dotyczą m.in. "deszczówki" oraz wycinki drzew. Dlatego musimy przygotować bardzo dobry projekt aby dostać dofinansowanie - wyjaśniła Jolanta Kubczak, kierowniczka Referatu Dróg Powiatowych, która zastępuje czasowo Izabelę Karpińską. Koszt przygotowania dokumentacji to 67 900 zł.

Pozostałe przyjęte uchwały dotyczyły m.in. Powiatowego Programu Wspierania Edukacji, Programu Rozwoju i Wsparcia Sportu, Programu usuwania azbestu na lata 2013-2032, Programu Ochrony Środowiska oraz współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi.

Podczas posiedzenia Bożena Nowacka, sekretarz powiatu, przedstawiła zgromadzonym stan realizacji zadań oświatowych powiatu w roku szkolnym 2012/2013. Podkreślano, że powiatowa oświata (szkoły ponadgimnazjalne) stoi na bardzo dobrym poziomie. Na potwierdzenie przytoczono kilka liczb. Poziom zdawalności egzaminu maturalnego w naszym powiecie wyniósł 90%, dla porównania w Wielkopolsce niespełna 80%. W sąsiednich powiatach: gnieźnieński (nieco ponad 80%), słupecki około 75%, średzki około 65%. Nasz powiat okazał się najlepszy (spośród wymienionych) także w poszczególnych przedmiotach (język polski, angielski, niemiecki i matematyka). Jeśli chodzi o zdawalność egzaminu zawodowego, kształtuje się u nas na poziomie około 80%. W zawodach robotniczych lepszy powiat gnieźnieński (ponad 80%).

Kluczowym punktem porządku obrad była informacja o bieżącej sytuacji na budowie szpitala powiatowego. W tej sprawie głos zabrali prezes zarządu Zbyszko Przybylski i wiceprezes Adam Jasiński.

- Budowa jest nadal wstrzymana, obiekt zabezpieczony. Obecnie jesteśmy na ukończeniu inwentaryzacji. W grudniu zaplanowano specyfikację przedmiotu zamówienia. W nowym roku (styczeń) zostanie wszczęta procedura przetargowa. Zgodnie z harmonogramem prac realny termin oddania budynku D został utrzymany. To 30 czerwiec 2014.

Następna sesja Rady Powiatu ma się odbyć w piątek 27 grudnia.

GALERIA

{gallery}sesjarp28112013{/gallery}

Dawid Spychalski

fot. Dawid Spychalski/NowaWrzesnia.pl

źródło: inf. własna

do góry

Galeria